JihočeskýFotbal.cz veci na fotbal eurogreen
<

svatebni fotograf ceske budejovice

eshop

Akra Č. Budějovice přerušuje činnost. U Sirkárny zůstává jen stará garda

Okénko do okresů

Č. Budějovice: Městský klub z jihočeské metropole, který se může pyšnit bohatou a úspěšnou historií, už v nadcházející sezoně v soutěžích OFS Č. Budějovice nenajdete. Po loňském zániku TJ Vltava skončila po letošní sezoně TJ Akra, která sklízela největší úspěchy pod původním názvem patronátního podniku Igla.

„Mladým se chodit nechtělo, hrát museli pravidelně ti starší. Třeba Láďa Šolc, jemuž je 63 let. O skončení jsme se bavili už vloni, ale nakonec jsme tuhle sezonu, až na ten poslední zápas, kdy jsme se nesešli, jakž takž odehráli. Ale než si dělat ostudu, tak jsme se po zralé úvaze raději rozhodli, že se do příští sezony nepřihlásíme. Takže na podzim budeme mít už jen družstvo „pětatřicítky“, sdělil nám činovník klubu František Fiktus, který v Akře působí dlouhých 34 let.

Klub, v němž hrávali takoví borci jako Viktor Lavička, odchovanci Zdeněk Prokeš (pozdější reprezentant), Ladislav Novák, Bohumil Vojta, Ladislav Tábor, Václav Litvan, kteří to dotáhli až do první ligy, zasáhl prudký výkonnostní pád po roce 2006. Během pár sezon se propadl z krajského přeboru až do okresní III. třídy. „Nebylo to jen odchodem Daniela Fleischmana, který oddíl podporoval. Celkově se přestalo trénovat a nastal velký úbytek hráčů,“ jmenuje Fiktus hlavní důvody propadu do okresní soutěže. „Nejdříve se zrušilo béčko a vše nakonec vyústilo v to, že jsme horko těžko dali dohromady jedenáct hráčů,“ dodává.

U Sirkárny věří, že Akra nezmizí z fotbalové mapy nadobro. „Zbytek hráčů pustíme na hostování a uvidíme do konce roku, kdy se znovu sejdeme, abychom se dohodli co dál. Rádi bychom mužský fotbal znovu nastartovali, ale v této chvíli to nemělo smysl. Fotbal se hraje především pro radost a ta nám tu scházela. Vše je o přístupu hráčů a ten jsme postrádali,“ nezavrhuje myšlenku na restart. „Myslím si, že do dvou tří let potká podobná situace více klubů, které nemají mládež,“ dodává, že potíže se sestavováním kádru mohou vyvrcholit i jinde.

Tři roky v divizi a titul mistra dorostu!
V září minulého roku klub oslavil v tichosti 65. výročí od založení. V roce 1949 začínal jako Sokol Igla Č.B. a prošel za tu dobu několika názvy: 1952 - Sokol Igla – Vráto (po sloučení se Sokolem Vráto), 1953 – DSO Spartak Igla, Igla Motor, TJ Igla, od roku 1993 Akra.

Vlastní hřiště U Sirkárny bylo slavnostně otevřeno až po deseti letech putování na cizích trávnících. Nejprve na proslulé „Plynárně“, jednoročním působení na hřišti bývalého Rapidu, dvou letech na Lokomotivě a sezoně ve Vrátě. Pozemek byl získán v těsném sousedství objektu továrny, na němž se začalo v roce 1959 budovat hřiště a otevření se dočkalo 23. července 1960 přátelským zápasem se Sokolem Chrášťany u Prahy. O pět let později bylo přesunuto do současných míst se zbrusu novou tribunou, která byla letos kvůli chátrajícímu stavu zbourána.

Dorost Igly ČB po utkání na Tehelném poli se Slovanem Bratislava s pohárem vicemistra ČSSR 1972. Zleva stojí trenér Molkup, Prokeš, Vojta, Malkus, Krauskopf, Filištein, Šafránek, Špilauer a vedoucí mužstva Musil. Dole klečí Leiterman, Tůma, Bernát, kapitán Hošna, Pellar, Adam a Mikoláš.

V soutěžích si Igla vedla se střídavými úspěchy. Dvakrát vyhrála krajský pohár (1963/64 a 1996/97). V ročníku 1964/65 postoupila ze třetího místo do nově vytvořené divize. Kvůli přestavbě hřiště našla azyl v Rožnově. V ní vydržela jen dvě sezony. Krajský přebor poprvé a naposledy vyhrála pod trenérem Minaříkem v roce 1974 před píseckými mužstvy Dukly a Spartaku. Nezkušený kádr na soutěž nestačil. Generační krize vyvrcholila o dva roky později sestupem do A třídy. V ročníku 1981/82 se do krajského přeboru vrátila a vydržela do sezony 1985/86. Na další účast ale musela čekat čtrnáct let.

Významného úspěchu dosáhli dorostenci v ročníku 1971/72. Jako nováček vyhráli jednu ze tří skupin ligy dorostu před Jabloncem a v boji o titul mistra ČSR v Ústí nad Orlicí porazili Baník Ostrava (2:1) a remíza s Teplicemi (1:1) znamenala senzační prvenství. Ve federálním finále remizovali svěřenci Jana Molkupa na Střeleckém ostrově před 3 000 diváky se Slovanem Bratislava 3:3 (ještě v 65. min. drželi třígólový náskok!) a v odvetě prohráli po vyrovnané bitvě těsně 0:1.

V novodobé historii, již pod názvem Akra, hrál klub krajské soutěže. V sezoně 1999/2000 vyhrál I. A třídu a po dlouhé odmlce se vrátil do kraje. V roli nováčka čeřil vody skvělým třetím místem. Třetí rok (2004) skončil po oslabení mužstva poslední a sérii sestupů zastavil až v okresní III. třídě.

Připravil: Michal Průcha/jihoceskyfotbal.cz


« Zpět «


pp partner
Ve zkratce aktuálně

.


eon
 
tabulka kp
1FK Spartak Soběslav52:2355
2Sokol Želeč53:2148
3SK Rudolfov38:2945
4SK Otava Katovice57:3044
5SK SIKO Čimelice39:1842
6TJ Hluboká nad Vltavou39:3240
7FK Protivín39:2636
8FK J. Hradec 191034:2936
9FC ZVVZ Milevsko34:2829
10Jiskra Třeboň36:3228
11TJ Osek27:4928
12FC Písek B34:4027
13FK Olešník40:5327
14Centropen Dačice46:6924
15SK Ševětín18:5714
16Sokol Planá nad Lužnicí24:749

pneu dvorak

Videogalerie
logo
 
Partneři

trebon
 
Ikonka pro váš web

ikona jihoceskyfotbal.cz


© 2003 JihočeskýFotbal.cz Všechna práva vyhrazena    ||    WebDesign 1K Design!
Reklamní předměty Reklamní propisky, reklamní tužky Zboží pro domov Reklamní plachty
Letní tábory Školní výlety, školy v přírodě Ubytování České Budějovice Taneční kurzy Svatební fotograf, svatební fotografie Sanita Topení
Veškerý obsah stránek je chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných při zřetelném uvedení zdroje www.jihoceskyfotbal.cz
Myslíte si, že nabídka, konwersja pożyczki na udziały w spółce z o.o kterou máte od jiné instituce, pożyczka 3 miesiące je lepší než ta, kterou máte od ZUNO? bezpecne online pujcka Tak nám ji pošlete, vypočítáme vám lepší pujčka 5000 i o vykendu. A když se nám nabídku od jiné instituce nepodaří překonat, dáme vám dlhodobý úver účtovanie. Rychlá půjčka se mi stala první pomocí při porouchání notebooku úrok z krátkodobého úvěru účtování. Vzhledem k tomu, že jej využívám k práci, potřeboval jsem peníze obratem pożyczki provident przedawnienie cywilne. To, že celý proces proběhl v řádu desítek minut půjčky ihned do 5 years, nebyl doprovázen ručitelem a podobnými požadavky, mě pouze mile překvapilo. Půjčku mohu jistě doporučit pujčka 20000 na smenku. Klienti pujcka.tv si mohou zažádat o prodloužení splatnosti půjčky odesláním poplatku za prodloužení splatnosti půjčky dle Obchodních podmínek smlouvy o úvěru rychlá půjčka náchod. Po obdržení žádosti o prodloužení splatnosti půjčky bude klient online nebankovní rychlé pujcky ihned letohrad vyrozuměn o posouzení prodloužení splatnosti půjčky a to prostřednictvím registrovaného emailu pujcka bez prijmu klášterec nad ohří. Klient uhradí společnosti poplatek pozyczka bez oplaty za prodloužení splatnosti ve výši odpovídající požadované době prodloužení uvedené v Obchodních podmínkách rychlé půjčky bez registru rosice.